Noc Bibliotek w Grzegorzewie

04-06-2017 NBG3

Jak reaktywować w naszym społeczeństwie zanikającą tradycję czytania książek? Co zrobić, aby odwieczne źródła inspiracji, rozwoju wyobraźni, wychowania w świetle zasad i poszanowania praw drugiego człowieka nie zaginęły? Odpowiedzią na to pytanie mają być akcje Nocy Bibliotek. Taka akcja miała miejsce właśnie w minioną sobotę, 3. czerwca. W tę akcję włączyła się, i to bardzo aktywnie, Gminna Biblioteka Publiczna w Grzegorzewie.

Najlepszym pomysłem wydaje się łączenie w świadomości młodych ludzi pozytywnych skojarzeń z książką, biblioteka, czytelnictwem. Ta idea przyświeca kierownictwu biblioteki w Grzegorzewie. Dlatego zawsze stara się ono uatrakcyjnić to wydarzenie tak, aby przyciągało jak największą rzeszę młodych ludzi. I robi to z powodzeniem! Późna, wieczorowa pora, ciekawe atrakcje, podekscytowanie, a później pałaszowanie ciast własnego wypieku i późnonocne opowieści musiały być dla dzieciaków niezwykle kuszące.

Jedną z głównych atrakcji był występ „rycerzy” czyli rekonstruktorów rzymskich legionów Legionu X z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Kolanie. Co dziwne, widok pancerzy, mieczy, tarcz i włóczni rozpalał wyobraźnie nie tylko chłopięcej części dziecięcej publiczności. Równie ogromna ekscytacja odmalowywała się także na twarzach dziewczynek 🙂

Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia w niezwykle barwny i ciekawy sposób przedstawili bitewną atmosferę tamtych czasów, dzięki czemu przekaz nabrał, oprócz rozrywkowego, także edukacyjnego charakteru. O ileż łatwiej zapada w pamięć historia przedstawiona w taki, żywy sposób! Aż chciałoby się, aby w ten sposób uczyć ważnych wydarzeń historycznych także tych dotyczących naszego kraju. Gdy nauka jest atrakcyjna, staje się przyjemnością.

Stowarzyszenie Kolanie, ma się rozumieć, jak przystało na organizację społeczną, nie pobiera żadnych gratyfikacji z tytułu wspierania takich akcji. Nie licząc otwartych ramion na worki, torby a nawet pojedyncze sztuki nakrętek i baterii, z których później buduje obiekty użyteczności publicznej. Te obiekty zaś mają zachęcać ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu z dala od smartfonów i komórek, za to blisko rodziny i przyjaciół.

Można? Można!

Koło, fajne miasto 😉

Obserwuj nas i polub na:

You may also like...

Fundusze Europejskie Program Regionalny
Fundusze Europejskie Program Regionalny
Samorząd Wojewodztwa Wielkopolskiego
Samorząd Wojewodztwa Wielkopolskiego
Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
Unia Europejska Europejski Fundusz Spoleczny